PÓŁNOCNO-ZACHODNIA CZĘŚĆ  Borów Tucholskich to jeden z największych kompleksów leśnych (ok. 250 tys. Ha) w Polsce, królestwo jezior i rzek, zielonych borów i lasów. Krajobraz został ukształtowany ponad 10 tys. lat temu przez ostatnią fazę epoki lodowcowej.

Przez Bory płyną rzeki Brda i Wda, dobrze znane miłośnikom spływów kajakowych. Przez rynnowe jezioro Kielskie przepływa Kłonecznica, którą można spłynąć kajakiem do Brdy. Spływ ten można rozpocząć w miejscowości Studzienice, oddalonej szlakiem wodnym ok. 10 km od jeziora Kielskiego. Przed wpłynięciem na wody jeziora czekają malownicze widoki wioski Hamer Młyn ze starym tartakiem i kilkusetletnim dębem.

W LASACH można natknąć się na sarny, zające i dziki, można też zobaczyć lisa i jak szczęście dopisze, wydrę, orła bielika, głuszca czy żurawia. Niedaleko, na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, znajdują się m.in.: rezerwat dzikiego ptactwa, Jezioro Laska, rezerwat Bagno Stawek z unikalnym systemem hydrologicznym i rezerwat flory torfowej Piecki.

Bory Tucholskie są znane jako skarbiec grzybów i jagód, a tutejsze jeziora obfitują w ryby. Leśne ścieżki i drogi to niekończące się trasy piesze i rowerowe – trzeba uważać, żeby się nie zgubić… Na miłośników koni czeka stadnina w niedaleko położonych Sominach (www.kaszubskibor.pl).

Bezpośredni dostęp do wody daje wiele możliwości rekreacji nie tylko letniej. Kąpiel w czystej wodzie jeziora, wszelkie sporty wodne, wędkowanie, plażowanie, a zimą …szaleństwa zamarzniętego jeziora czyli łyżwy dla odważnych.

A na brzegu jeziora ognisko i grill…